Projekty typu #365 jsou populární, ale existuje ještě několik modifikací. Znáte je?
Autorem článku je Libor Kriz – www.liborkriz.com
Kdysi jsem si do Evernote uschoval text článku fotografky a bloggerky Jennifer Jacobs. Říkal jsem si, že by se mohl někdy hodit. Zima je pryč, sluníčko svítí, vhodné podmínky pro každodenní fotografování jsou 100% zpět a… tipy ze zmiňovaného článku se mohou hodit – rád se podělím.
Nejen na českém internetu se do obliby dostávají projekty typu 365, tedy vytvoření jedné fotografie každý jeden den po dobu jednoho roku. Nemusí jít však jen o fotografie; někteří lidé si dali za cíl vymyslet každý den jeden verš, někdo (třeba Michal Berg) denně doporučí jednu hudební skladbu atp.
Co si budeme povídat, ze začátku je to krásné, výživné a zábavné. Časem se u každého z tvůrců tohoto 365-like projektu objeví prodlevy, zapomenutí „zápisek“ vyrobit, v mnoha případech je projekt předčasně ukončen, protože „není čas“ nebo „již není chuť“. Já sám jsem kdysi zkrouhl své ambice z #365 na #150.
Osobně se mi tyto projekty opravdu líbí a poctivě je sleduji. Abych podpořil tento druh/typ kontinuálního fotografování, nabídnu vám (prostřednictvím zmiňovaného článku Jennifer Jacobs) několik modifikací, které vás mohou vyvést z temnoty nechuti/zapomínání, resp. vás namotivovat.
1. Projekt #365, resp. modifikace #52
Základem #365 je vytvoření/vyfotografování jedné fotografie za den. Poctivě a pravidelně. Pokud se na tuto dlouhou trať necítíte, modifikujte projekt na #52 s tím, že budete například fotit vlastní portrét. Co týden, to fotografie. Dovedete si představit, jak luxusní bude poté animovaný GIF vytvořený z vašich snímků? Je to hezká ukázka vašich malých ročních proměn a… třeba stárnutí. Chacha.
2. Projekt #52 fotoprocházek
Tento projekt může mít dvě varianty. Buď se domluvíte s několika (foto)přáteli a každý týden společně navštívíte jedno místo a budete je fotit. Poté vyberete max. 10 nejzdařilejších snímků vašich a další desítky získáte od spolupachatelů. A kolekce prvního týdne je na světě.
Ano, vím, logisticky to může být velmi náročné. Proto nabízím ještě druhou variantu: foťte sami (tedy ne skupinově), ale foťte předmětově podobné lokality, místa, akce. Například náměstí, parky, podchody, sochy či kašny, obchody ve velkých nákupních centrech, vlakové či autobusové stanice, diskotéky… to vše z různých úhlů, perspektiv, za použití různých technik a také technologií (klasický foťák, iPhone, lomo apod.).
3. #100 podivínů, tzv. strangers
Velmi odvážný projekt, ke kterému je třeba (často) dost odvahy. Jde o fotografování lidí, které jste v životě nevděli, nikdy jste je nepotkali. Jde o to je na procházkách najít, oslovit je, sdělit jim dostatečné penzum informací o tom, co a proč fotíte a pak je přinutit, aby vám zapózovali, popř. se jen nechali bliknout. O jakých persónách mluvím? Například homeless & hungry, důchodci, hasiči a policisté, řidiči, dělníci, prodavači a prodavačky, uklízečky, pokladní… A proč se tento projekt jmenuje #100 strangers? Čím víc budou focené osoby zvláštní a podivnější, tím lépe!
4. Projekt A-Z
Také tento projekt může mít několik variant. Tedy: Foťte například místa a objekty, jež lze popsat jedním (jednoznačným) slovem. Příklad: A jako autobus, B jako buldozer, C jako Cadillac apod. Mimochodem, znáte někdo člověka, který se jmenuje Qvido/Quido?
Druhou variantou (rozhodně těžší) je fotografování objektů, které písmena abecedy definitivně vyobrazují. Oko řetězu = O, mostní pilíř = T, cigareta = I, kmen či větve stromu = V apod.
5. Vyfoť „něco“, tzv. Pick-A-Something
Vyfoťte například snímek, jehož hlavní motiv je červený objekt. Poté hledejte a foťte pouze takové scény, ve kterých hraje červená barva hlavní roli.
Nemusíte se samozřejmě zaměřovat jen na barvy. Berte v potaz třeba tvary: kruh, čtverec, hvězda, spirála, ovál apod.
6. Zpomeňte na barvy, tzv. Go Mono!
Většina fotografů černobílou fotografii pomíjí. Patříte-li do této skupiny, zkuste se v rámci vašeho projektu přepnout do monochromu. Uvidíte, že to zas tak jednoduché není. Některé scény si o barvu téměř říkají, některé vypadají v B/W mnohem lépe. Takže zapněte kreativní části mozku a zkuste to!
7. Honička, aneb Scavenger Hunt
K tomuto projektu je třeba tzv. seznam věcí k fotografování. Domluvte se (kolektivně), že jeden z týmu přinese seznam věcí, které chce, abyste vyfotografovali. Může jít třeba o deset věcí typu parkoviště, hádka, kavárna, schůze, syrové maso, optika… Každý z týmu má pak určitý čas (2-3 dny) na to, aby se – třeba u sklenice piva – pochlubil svými výtvory. Teprve pak se ukáže, jak kdo u fotografování zadaných scén přemýšlí a jak je vlastně vidí.
Za inspiraci díky serveru Digital Photography School.
Publikováno s písemným souhlasem autora. Originál článku: http://photo.liborkriz.com/projekty-typu-365-jsou-popularni-ale-existuje
Pokud vás tento článek líbil nebo máte potřebu se kněmu vyjádřit, prosím zanechte komentář, nebo nebo si náš RSS export přidejte do vaší čtečky